Recenze filmu: Donbas
Film Donbas režiséra Sergeje Loznici nás zavede do (ne)obyčejného života samozvané lidové republiky, která ve filmu připomíná spíše planetu zločinu. Otevírá nám dveře do světa syrové absurdity, v němž snadno zaměníme dokumentární realitu se surrealismem.
Den Ukrajiny 2023 – druhý ročník festivalu studentů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy
V pořadí již druhý Den Ukrajiny, který pořádají převážně studenti Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, proběhl v pátek 21. dubna v Kampusu Hybernská. Stejně jako loni tvořily jeho program zajímavé kulturní, lingvistické i umělecké příspěvky. Nechyběl ani ukrajinský boršč nebo tradiční sladkosti.
Válka na Ukrajině obrazem médií
Dění na Ukrajině je pravidelně zařazováno do výčtu nejdůležitějších zpráv světových médií už od začátku války. Na válečné území se sjíždí novináři z celého světa, někteří z nich v něm přišli o život. Podávat zprávy z války se snaží i ukrajinská média, která však bojují s mnohem náročnějšími podmínkami. Na rozdíl od zahraničních novinářů jsou ti ukrajinští často bez zázemí a také bez financí. Válka na Ukrajině se také více než kterýkoli jiný konflikt medializuje prostřednictvím sociálních sítí, které mohou podávat přímé svědectví, ale také šířit dezinformace nebo prozrazovat polohu vojáků.
Vánoce a církevní rozkol na Ukrajině [RUS]
Letošní rok bude pro ukrajinskou náboženskou společnost přelomový. Země, kde se podle průzkumů veřejného mínění považuje za věřící více než 70 % obyvatel, bude poprvé slavit Vánoce po boku mnoha západních křesťanských denominací - a zároveň pravděpodobně dojde k velkému církevnímu rozkolu.
5 scénářů, jak by podle bezpečnostních expertů mohla dopadnout válka na Ukrajině
Probíhající ozbrojený konflikt na Ukrajině se s největší pravděpodobností nevyvíjí podle Putinova plánu. Ukrajinskou armádu podporuje Západ zbraněmi i humanitární pomocí a jednotky kladou mnohem větší odpor, než Kreml očekával. Podle expertů je ve hře několik scénářů, jak by se mohla válka v budoucnu vyvíjet nebo skončit.
Ze svých domovů prchá nejvíce lidí od druhé světové války. Ukrajina má jedny z nejvyšších počtů uprchlíků na světě
Ukrajina se kvůli probíhající ruské válečné invazi zařadila mezi země s největším počtem uprchlíků. Nejvíce jich odešlo do Polska, ale i dalších středoevropských zemí jako je Německo, Slovensko, Itálie nebo Česko. Evropská unie přiděluje utečencům status ochrany, díky kterému mohou v zemi, která je přijala, žít o něco svobodněji.
Aktuální situace ve školství na Ukrajině [RUS]
Školní rok na Ukrajině má začít 1. září, ale zatím není jasné, jak bude skutečný vzdělávací proces během války vypadat. V ukrajinských regionech vzdálených od oblastí bojů bude možné volit mezi denním a dálkovým vzděláváním. Více informací naleznete v našem článku.
Ukrajinská železnice [RUS]
Ukrajinská železnice – Ukrzaliznicia – je již roky považována za neefektivní společnost. Pokusy o její reformu se objevují již řadu let. První plány na modernizaci jsou staré 25 let. Více o ukrajinské železnici se dočtete v našem článku.
Informace pro ukrajinské a české občany v ČR v souvislosti s konfliktem na Ukrajině
V našem příspěvku naleznete přehledné shrnutí konkrétních možností, jak se zapojit do pomoci s ukrajinskými uprchlíky a odkazy na užitečné informace pro příchozí ukrajinské občany.
Recenze filmu: На миг оглянуться...
Film byl natočen v roce 1984 režisérem Vjačeslavem Kolegajevem a pochází z dílny Oděského filmového studia. Film pozbývá rétoriku velkých socialistických děl předchozího období. Explicitní význam díla je dán jeho nostalgií a snahou vymanit se ze stereotypu života.
Koronavirus a průběh očkování na Ukrajině [RU]
Ukrajina začala s přípravami na další očekávanou silnou vlnu covidu-19. Odborníci upozorňují na nezbytnost rychlého přijetí příslušných opatření, jinak by počet nakažených mohl prudce vzrůst ještě před začátkem podzimu. Země navíc trpí nedostatkem vakcín.
Češi v městském prostředí jižní Ukrajiny - díl 2.
Příspěvek navazuje na pojednání o přítomnosti české menšiny v Oděse v 19. století. Kromě sféry vysoké kultury představovalo další oblast, v níž na sebe oděští Češi svého času upozornili, pivovarnictví a školství. Za příklad významného českého pedagoga byl vzat Antonín Mikuláš Číla, propagátor sokolského hnutí a pozdější legionářský velitel. Zvláštního věhlasu taktéž doznala „Česko-slovanská carská továrna“ na dechové hudební nástroje českého podnikatele Josefa Šedivy. Po přerušení organizovaného krajanského života během sovětské éry došlo k jeho obnovení v 90. letech 20. století v již samostatné Ukrajině. Historie české menšiny v Oděse se více méně uzavřela roku 2015, kdy došlo ke kolektivní, českým státem organizované, migraci významné části oděských Čechů do ČR.
Oděská kinostudia a jejich tvorba pro děti a mládež v končící éře SSSR
Krátký exkurs do jednoho z nejstarších filmových studií na světě. Pohled na dětskou filmovou tvorbu sedmdesátých a osmdesátých let.
Češi v městském prostředí jižní Ukrajiny - díl 1.
Většina českých migrantů směřujících v 19. století na území dnešní Ukrajiny se usídlila v zemědělsky příhodných regionech její západní a jižní části. Nemalý počet vystěhovalců však nalezl uplatnění i v rozvíjejících se městských střediscích. Jedním z měst, v němž došlo k etablování českého krajanského života, byla také Oděsa, dnes milionová přístavní metropole nacházející se v jihozápadní části Ukrajiny. Příspěvek tematizuje přítomnost české menšiny ve městě z pozice stručného nástinu spolkového života a dále je připomenutím životního osudu patrně nejvýznamnější postavy českého původu z oblasti kultury, dlouholetého šéfdirigenta orchestru místního městského divadla a hudebního skladatele Josefa Přibíka.
Recenze filmu: Astenický syndrom - díl 2.
Symbolika a komparace filmu Kiry Muratové. Malé ohlédnutí za filmem Astenický syndrom a stručný výklad jeho vizuálního poselství.
Recenze filmu: Astenický syndrom - díl 1.
Bizarní filmový opus první dámy ukrajinského filmu Kiry Muratové. Příběh lidí unavených životem, absurditou, apatií i sebou samými.
Ukrajinská migrace v průběhu dějin
Migrace je na Ukrajině významným společenským fenoménem zasahujícím do ekonomiky, mezilidských vztahů, vědy i umění. Článek shrnuje její historii a popisuje čtyři velké migrační vlny v období od 19. století až po současnost. Text z velké části vznikl na základě přednášky Ukrajinská emigrace doktorky Terezy Chlaňové, která působí na Filozofické Fakultě Univerzity Karlovy.
Kybernetická bezpečnost na Ukrajině [ENG]
Článek byl vyhotoven na základě získaných zkušeností, provedených analýz a výzkumů neziskovou organizací Team4Ukraine v rámci projektu zaměřeného na vzdělávání Ukrajinců v oblasti kyberbezpečnosti. Tento projek je financován z Višegradského fondu.