Vnitřně vysídlené osoby na Ukrajině [RUS]

V únoru 2023 bylo na Ukrajině oficiálně registrováno 4,8 milionu vnitřně vysídlených osob, tedy těch ukrajinských občanů, kteří byli nuceni opustit své domovy kvůli válce, ale neopustili zemi, nýbrž se přestěhovali do bezpečnějších oblastí. Pomoc vnitřně vysídleným osobám je největší ze sociálních dávek plánovaných ve státním rozpočtu na rok 2023.

Recenze filmu: Donbas

Film Donbas režiséra Sergeje Loznici nás zavede do (ne)obyčejného života samozvané lidové republiky, která ve filmu připomíná spíše planetu zločinu. Otevírá nám dveře do světa syrové absurdity, v němž snadno zaměníme dokumentární realitu se surrealismem.

Více jak polovina Ukrajinců v Česku pracuje v zaměstnáních, která neodpovídají jejich kvalifikaci

Velká část ukrajinských uprchlíků v tuzemsku pracuje v nekvalifikovaných profesích, které jsou zároveň spojeny i s nízkým finančním ohodnocení. Největšími překážkami pro získání lepšího zaměstnání jsou pro ně špatná ekonomická situace a složité nostrifikační zkoušky, které jsou zde nutné pro uznání jejich zahraničních univerzitních titulů.

Elektronické recepty [RUS]

Ukrajina reformuje svůj trh s léčivy. Od 1. dubna zde byly zavedeny elektronické recepty pro většinu léků. V západních zemích se jedná o poměrně běžnou věc, pro Ukrajince to však bylo překvapením a nová opatření vyvolala paniku. Seznam léků, které jsou nyní dostupné pouze na lékařský předpis, obsahuje tisíce položek.

Den Ukrajiny 2023 – druhý ročník festivalu studentů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

V pořadí již druhý Den Ukrajiny, který pořádají převážně studenti Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, proběhl v pátek 21. dubna v Kampusu Hybernská. Stejně jako loni tvořily jeho program zajímavé kulturní, lingvistické i umělecké příspěvky. Nechyběl ani ukrajinský boršč nebo tradiční sladkosti.

3. díl z cyklu Ukrajinci a lidová kultura na Ukrajině: Chata, pysanky a vyšyvanka. Materiální aspekty lidové kultury

Příspěvek přináší vhled do materiální lidové kultury na Ukrajině. Konkrétně pak představuje lidovou architekturu, oděv a některé příklady lidového umění.

Krize v ukrajinském zemědělství [RUS]

Ukrajinský zemědělský sektor, jedno z hlavních odvětví ekonomiky, které je schopno naplnit rozpočet země penězi, se dostává do hluboké krize. Odvětví nejenže zažívá obtíže způsobené ruskou invazí na Ukrajinu, ale zdá se, že také rychle ztrácí obchodní partnery a trhy.

Národní plán pro obnovu Ukrajiny [RUS]

Stovky tisíc domů v celé zemi byly v důsledku bojů poškozeny nebo zcela zničeny. Návrh Národního plánu obnovy Ukrajiny, který vláda vypracovala společně s odbornou veřejností, počítá nejen s rekonstrukcí a výstavbou, ale také s modernizací bydlení. Ukrajinští stavebníci však v dohledné době k masové výstavbě modernizovaných domů rozhodně nepřikročí.

Růst cen v roce 2023 [RUS]

Ukrajinci se připravují na letní sezónu a obávají se dalšího zvýšení cen. Na podzim roku 2022 stanovila místní vláda moratorium na zvyšování tarifů za komunální služby pro rok 2023. Nevztahuje se však na všechny služby. V letošním roce se země zvýšení tarifů nevyhne. Odborníci navíc nepředpokládají, že se inflace na Ukrajině v roce 2023 zásadně zpomalí. Důsledky pocítí všichni Ukrajinci. Bez ohledu na finanční potíže a rostoucí ceny se však Ukrajinci chystají i na oslavy Velikonoc. V tomto článku najdete několik ekonomických údajů souvisejících s oslavou velikonočních svátků na Ukrajině.

Ukrajinské děti v českých školách: většina z nich se vzdělává s českými vrstevníky

V Česku se v současnosti vzdělávají desítky tisíc ukrajinských dětí, které sem utekly před válkou. České školství tak muselo reagovat a vytvořit pro ně dlouhodobý systém vzdělávání. Většina dětí je v současnosti zařazena do českých škol, situace se však řešila různě jak podle potřeb regionů, tak rodin.