Latest articles

Vnitřně vysídlené osoby na Ukrajině [RUS]

V únoru 2023 bylo na Ukrajině oficiálně registrováno 4,8 milionu vnitřně vysídlených osob, tedy těch ukrajinských občanů, kteří byli nuceni opustit své domovy kvůli válce, ale neopustili zemi, nýbrž se přestěhovali do bezpečnějších oblastí. Pomoc vnitřně vysídleným osobám je největší ze sociálních dávek plánovaných ve státním rozpočtu na rok 2023.

Recenze filmu: Donbas

Film Donbas režiséra Sergeje Loznici nás zavede do (ne)obyčejného života samozvané lidové republiky, která ve filmu připomíná spíše planetu zločinu. Otevírá nám dveře do světa syrové absurdity, v němž snadno zaměníme dokumentární realitu se surrealismem.

Více jak polovina Ukrajinců v Česku pracuje v zaměstnáních, která neodpovídají jejich kvalifikaci

Velká část ukrajinských uprchlíků v tuzemsku pracuje v nekvalifikovaných profesích, které jsou zároveň spojeny i s nízkým finančním ohodnocení. Největšími překážkami pro získání lepšího zaměstnání jsou pro ně špatná ekonomická situace a složité nostrifikační zkoušky, které jsou zde nutné pro uznání jejich zahraničních univerzitních titulů.

Elektronické recepty [RUS]

Ukrajina reformuje svůj trh s léčivy. Od 1. dubna zde byly zavedeny elektronické recepty pro většinu léků. V západních zemích se jedná o poměrně běžnou věc, pro Ukrajince to však bylo překvapením a nová opatření vyvolala paniku. Seznam léků, které jsou nyní dostupné pouze na lékařský předpis, obsahuje tisíce položek.

Den Ukrajiny 2023 – druhý ročník festivalu studentů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

V pořadí již druhý Den Ukrajiny, který pořádají převážně studenti Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, proběhl v pátek 21. dubna v Kampusu Hybernská. Stejně jako loni tvořily jeho program zajímavé kulturní, lingvistické i umělecké příspěvky. Nechyběl ani ukrajinský boršč nebo tradiční sladkosti.

3. díl z cyklu Ukrajinci a lidová kultura na Ukrajině: Chata, pysanky a vyšyvanka. Materiální aspekty lidové kultury

Příspěvek přináší vhled do materiální lidové kultury na Ukrajině. Konkrétně pak představuje lidovou architekturu, oděv a některé příklady lidového umění.

Krize v ukrajinském zemědělství [RUS]

Ukrajinský zemědělský sektor, jedno z hlavních odvětví ekonomiky, které je schopno naplnit rozpočet země penězi, se dostává do hluboké krize. Odvětví nejenže zažívá obtíže způsobené ruskou invazí na Ukrajinu, ale zdá se, že také rychle ztrácí obchodní partnery a trhy.

Národní plán pro obnovu Ukrajiny [RUS]

Stovky tisíc domů v celé zemi byly v důsledku bojů poškozeny nebo zcela zničeny. Návrh Národního plánu obnovy Ukrajiny, který vláda vypracovala společně s odbornou veřejností, počítá nejen s rekonstrukcí a výstavbou, ale také s modernizací bydlení. Ukrajinští stavebníci však v dohledné době k masové výstavbě modernizovaných domů rozhodně nepřikročí.

Růst cen v roce 2023 [RUS]

Ukrajinci se připravují na letní sezónu a obávají se dalšího zvýšení cen. Na podzim roku 2022 stanovila místní vláda moratorium na zvyšování tarifů za komunální služby pro rok 2023. Nevztahuje se však na všechny služby. V letošním roce se země zvýšení tarifů nevyhne. Odborníci navíc nepředpokládají, že se inflace na Ukrajině v roce 2023 zásadně zpomalí. Důsledky pocítí všichni Ukrajinci. Bez ohledu na finanční potíže a rostoucí ceny se však Ukrajinci chystají i na oslavy Velikonoc. V tomto článku najdete několik ekonomických údajů souvisejících s oslavou velikonočních svátků na Ukrajině.

Ukrajinské děti v českých školách: většina z nich se vzdělává s českými vrstevníky

V Česku se v současnosti vzdělávají desítky tisíc ukrajinských dětí, které sem utekly před válkou. České školství tak muselo reagovat a vytvořit pro ně dlouhodobý systém vzdělávání. Většina dětí je v současnosti zařazena do českých škol, situace se však řešila různě jak podle potřeb regionů, tak rodin.

„Nikde na světě to nedělají jako my.“ Lidová kultura na Ukrajině, díl II. Etnografické skupiny nebo svébytná etnika? Polešuci, Rusíni a další obyvatelé Ukrajiny

Příspěvek charakterizuje etnografické skupiny na Ukrajině a podrobněji uvádí příklad Polešuků z ukrajinsko-bělorusko-polského pomezí a Rusínů (Lemků, Bojků a Huculů) z oblasti Karpat, kteří bývají považování i za samostatný východoslovanský národ. Stručně představuje zajímavosti z jejich kultury, zvyků a folkloru.

Ukrajinská ekonomika po roce války [RUS]

Experti OSN tvrdí, že blokování přístavů a poškození hutních závodů extrémně negativně ovlivnilo stav ekonomiky země. Přesto se propad ukrajinské ekonomiky ukázal být menší, než se očekávalo, svou roli sehrála podpora země ze strany západních zemí, především finanční. Ukrajina si zachovala finanční systém jako takový, banky fungovaly téměř nepřetržitě a nedošlo k žádné masivní devalvaci hřivny a hyperinflaci. Nyní se země musí zaměřit na několik klíčových aspektů: zlepšení obchodní bezpečnosti, rozšíření logistických tras, přilákání zahraničních investic a spolupráci se zahraničními partnery.

Energetika [RUS]

Ukrajina prožívá náročnou zimu s neustálými výpadky světla a tepla. Masivní ruské bombardování je zaměřeno především na kritickou infrastrukturu, včetně energetických rozvoden a tepelných elektráren. Zásoby uhlí rychle ubývají, spalují se rychleji, než jsou doplňovány z dovozu a ukrajinské produkce. Více o energetické situaci na Ukrajině se dočtete v našem článku.

Zastropování ceny ruské ropy je dalším krokem v dlouhodobé strategii západních zemí

V prosinci minulého roku se usnesla skupina nejvyspělejších zemí světa G7 na cenovém stropu ruské ropy. Cenu barelu stanovila na 60 dolarů. Hlavním cílem tohoto zastropování cen je oslabit schopnost Moskvy financovat válku na Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodmyr Zelenskyj však toto rozhodnutí zemí skupiny G7 zkritizoval a považuje jej za nedostatečné.

Kompenzace za poškozené a zničené bydlení v důsledku ruské invaze [RUS]

Nejvyšší rada Ukrajiny se připravuje na druhé čtení dlouho očekávaného zákona č. 7198, který stanoví pravidla pro vyplácení náhrad za bydlení poškozené a zničené v důsledku ruské invaze. Obecnou zásadou stanovenou v dokumentu je, že občanům musí být nahrazena jak částečně poškozená, tak zcela zničená obydlí.

„Boršč nám koluje v žilách.“ Ukrajinci a lidová kultura na Ukrajině, díl I. Pojmy, kontexty, etnografické regiony

Příspěvek uvádí čtenáře do problematiky lidové kultury jako fenoménu, který se rozvíjí především na regionálním a lokálním principu, charakterizuje Ukrajince a další obyvatele Ukrajiny jako předmět studia, definuje a představuje etnografickou rajonizaci území z historického, geografického i dialektologického hlediska.

Podpora v nezaměstnanosti na Ukrajině [RUS]

Maximální výše podpory v nezaměstnanosti se nyní rovná oficiální minimální mzdě v zemi. Minimální podpora v nezaměstnanosti byla snížena. Výše dávky ani minimální mzdy se v průběhu tohoto roku určitě nezmění. Více o nezaměstnanosti na Ukrajině najdete v našem článku.

Čechoslováci na Ukrajině a bolševici - díl 2.

Čeští krajané byli druhou nejpočetnější krajanskou komunitou v ruské říši před vypuknutím 1. světové války. Přečtěte si více o jejím fungování a organizaci na počátku 20. století v našem článku.

Válka na Ukrajině obrazem médií

Dění na Ukrajině je pravidelně zařazováno do výčtu nejdůležitějších zpráv světových médií už od začátku války. Na válečné území se sjíždí novináři z celého světa, někteří z nich v něm přišli o život. Podávat zprávy z války se snaží i ukrajinská média, která však bojují s mnohem náročnějšími podmínkami. Na rozdíl od zahraničních novinářů jsou ti ukrajinští často bez zázemí a také bez financí. Válka na Ukrajině se také více než kterýkoli jiný konflikt medializuje prostřednictvím sociálních sítí, které mohou podávat přímé svědectví, ale také šířit dezinformace nebo prozrazovat polohu vojáků.

Jaká je pravděpodobnost jaderného konfliktu?

Debaty o tom, jestli dojde v rusko-ukrajinské válce k použití jaderných zbraní, se vedou již od letošního února, kdy tato válka začala. Prezident Putin znovu zdůraznil, že pokud bude Rusko zahnáno do kouta, použije i zbraně hromadného ničení. Podle bezpečnostních expertů jde ale spíše o varování ostatním zemím, aby neeskalovaly svou pomoc Ukrajině.

Ukrajinský export v době války [RUS]

Na letošním ukrajinském exportu se nejvíce podílela především ukrajinská kukuřice (21,9 milionu tun za 5,3 miliardy USD), pšenice (9,6 milionu tun za 2,3 miliardy USD) a slunečnicový olej (3,9 milionu tun za 5 miliard USD). To je samozřejmě méně než ve stejném období předválečného roku 2021, a to o 16,7 % v objemech a o téměř 14 % v celkové hodnotě. Agrární sektor Ukrajiny čelil koncem roku také nečekanému problému – dopadu protiruských západních sankcí.

Před částečnou mobilizací utekly tisíce Rusů. Putin se připravuje na dlouhou válku

Letos v září ohlásil prezident Vladimir Putin částečnou mobilizaci Rusů, která u místních nevyvolala pozitivní odezvu. Z Ruska se rozhodlo uprchnout tisíce lidí, kteří se chtějí vyhnout vojenské službě. Kreml měl totiž údajně posílat na frontu i nezkušené a příliš staré muže. Později tamní úřady uznaly, že mobilizaci provázely zmatky a přehmaty.

Vánoce a církevní rozkol na Ukrajině [RUS]

Letošní rok bude pro ukrajinskou náboženskou společnost přelomový. Země, kde se podle průzkumů veřejného mínění považuje za věřící více než 70 % obyvatel, bude poprvé slavit Vánoce po boku mnoha západních křesťanských denominací - a zároveň pravděpodobně dojde k velkému církevnímu rozkolu.

Současná situace na ukrajinském trhu práce [RUS]

Ruská invaze téměř zničila ukrajinský trh práce. Podle oficiálních údajů přišlo v posledních měsících na Ukrajině o práci téměř 2,5 milionu lidí.

5 scénářů, jak by podle bezpečnostních expertů mohla dopadnout válka na Ukrajině

Probíhající ozbrojený konflikt na Ukrajině se s největší pravděpodobností nevyvíjí podle Putinova plánu. Ukrajinskou armádu podporuje Západ zbraněmi i humanitární pomocí a jednotky kladou mnohem větší odpor, než Kreml očekával. Podle expertů je ve hře několik scénářů, jak by se mohla válka v budoucnu vyvíjet nebo skončit.

Rostoucí inflace [RUS]

Inflace na Ukrajině se zrychluje a populace rychle chudne. Podle státního statistického úřadu v ročním vyjádření letos v září inflace vzrostla na 24,6 % (z červencové hodnoty 22,2 %).

Žádná ropa, plyn ani zlato. Jaké sankce uvalil svět na Rusko?

Probíhající rusko-ukrajinský válečný konflikt má negativní dopad na celý svět. Mnoho zemí po celém světě odsoudilo Putinův čin a uvalilo na zemi různé sankce. Největší výzvou bude zejména pro Evropu odstřihnutí energetické závislosti na Rusku.

Ze svých domovů prchá nejvíce lidí od druhé světové války. Ukrajina má jedny z nejvyšších počtů uprchlíků na světě

Ukrajina se kvůli probíhající ruské válečné invazi zařadila mezi země s největším počtem uprchlíků. Nejvíce jich odešlo do Polska, ale i dalších středoevropských zemí jako je Německo, Slovensko, Itálie nebo Česko. Evropská unie přiděluje utečencům status ochrany, díky kterému mohou v zemi, která je přijala, žít o něco svobodněji.

Rozpočet Ukrajiny na rok 2023 [RUS]

Jaká bude výsledná podoba hlavního finančního dokumentu válčící Ukrajiny se ukáže velmi brzy. Do 1. října musí poslanci Nejvyšší rady předložit své návrhy k rozpočtu a do 20. října by mělo proběhnout hlasování o zákoně v prvním čtení.

Válka na Ukrajině prohloubila potravinovou krizi. Ohroženy jsou především chudé země

Svět se kvůli ozbrojenému konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou potýká s nedostatkem obilovin. Zvyšují se také náklady na olejniny a hnojiva, což se negativně projevuje na růstu cen potravin a vysoké inflaci. Hladomorem jsou tak ohroženy miliony lidí na planetě, zejména pak chudší rozvojové země.

Aktuální situace ve školství na Ukrajině [RUS]

Školní rok na Ukrajině má začít 1. září, ale zatím není jasné, jak bude skutečný vzdělávací proces během války vypadat. V ukrajinských regionech vzdálených od oblastí bojů bude možné volit mezi denním a dálkovým vzděláváním. Více informací naleznete v našem článku.

Válka na Ukrajině je pro svět ekonomickou katastrofou. Mohla by však skončit do konce roku

Od ruské invaze na Ukrajinu uplynulo více než sto dní. Její negativní dopady pociťuje téměř celý svět. „Jde o ekonomickou katastrofu,“ uvedl pro BBC prezident Světové banky David Malpass. Ve světa tak panuje velká nejistota ohledně budoucnosti. Podle údajů západní rozvědky však Rusku docházejí jednotky i vybavení. Válka by tak podle optimistických prognóz mohla skončit do konce roku.

NAFTOGAZ [RUS]

Státní společnost «Naftogaz Ukrajiny» oznámila, že nesplácí své eurobondy. Bude mít společnost na účtech dostatek peněz na jejich splacení?

Ukrajinské zdravotnictví v období války [RUS]

Jaká je současná situace s ohledem na dostupnost léků na Ukrajině pro místní obyvatele? Kolik za léky zaplatí ve srovnání s obdobím před eskalací konfliktu? To vše se dočtete v našem článku.

Nedostatek pohonných hmot na Ukrajině [RUS]

Brzy po zahájení ruské invaze nastal na Ukrajině vážný nedostatek pohonných hmot. Mnohakilometrové fronty se začaly tvořit na čerpacích stanicích po celé zemi. Více informací o tomto tématu najdete v našem článku.

EU chystá plán, jak se odstřihnout od energetické závislosti na Rusku. Najít náhradu za plyn bude složité

Od ruské invaze na Ukrajinu, kterou Moskva označuje za zvláštní vojenskou operaci, se Evropa ocitla na energetické křižovatce. Členské státy Evropské unie bojují s vysokými cenami za energie a hledají co nejrychlejší plán, jak se zbavit závislosti na fosilních palivech ruské velmoci.

Krize exportu ukrajinského obilí [RUS]

Jedním z velmi vážných ekonomických problémů spojených s ruskou invazí na Ukrajinu, který může zasáhnout doslova celý svět, je faktické zastavení vývozu ukrajinského obilí.

Ukrajinská železnice [RUS]

Ukrajinská železnice – Ukrzaliznicia – je již roky považována za neefektivní společnost. Pokusy o její reformu se objevují již řadu let. První plány na modernizaci jsou staré 25 let. Více o ukrajinské železnici se dočtete v našem článku.

Snad lidé budou dál pomáhat uprchlíkům, doufají humanitární pracovníci

Vladimir Putin započal před třemi měsíci válku, kvůli které muselo podle Úřadu vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky opustit Ukrajinu několik milionů lidí. Vlny solidarity se uprchlíkům dostalo v Česku. Nebývalá materiální i finanční pomoc nemá v historii obdoby.

Spojené státy zakazují dovoz ruské ropy, Evropa podobné kroky plánuje

Vpád ruských vojsk na území Ukrajiny byl pro Západ ostrým budíčkem, po kterém se některé země rozhodly zakázat nebo omezit dovoz ruských nerostných surovin. Ruská federace patří mezi největší světové vývozce ropy a zemního plynu na světě, obchod s nerostnými surovinami hraje také jednu z hlavních rolí ruské ekonomiky. Embargo na ruská fosilní paliva si však mohly dovolit pouze země, které na nich nejsou plně závislé (Spojené státy). Evropa takové kroky zatím plánuje, v případě států Evropské unie bude proces odklonu od ruských zdrojů trvat necelou dekádu.

Ukrajinská ekonomika v době války [RUS]

Ruská vojenská invaze na Ukrajinu představuje pro ukrajinskou ekonomiku a průmysl, které se již v uplynulém desetiletí ocitly v těžké situaci, strašlivý šok. Více informací o současném stavu ukrajinské ekonomiky neleznete v našem článku.

Ukrajina vypnula některé proruské kanály včetně TV NASH Jevhenije Murajeva

Rada národní bezpečnosti Ukrajiny (RNBO) uvalila sankce na některé ukrajinské televizní kanály, mezi nimi i TV NASH exposlance a zakladatele stejnojmenné politické strany Jevhenije Murajeva. Tajemník Rady, Oleksiy Danilov, to oznámil 11. 2. 2022, hned po konci jednání Rady v Charkově. Uložené sankce počítají s pozastavením pozemního a satelitního vysílání sankciovaných stanic na pět let. Kanály vysílaly proruskou propagandu, některé z nich i ruské pořady, které jsou na Ukrajině zakázány. Murajevův televizní kanál NASH byl již v minulosti pokutován ukrajinskou Národní radou pro televizní a rozhlasové vysílání za šíření nenávistných a protiukrajinských projevů. Sankce navíc přicházejí krátce po tom, co byl Murajev britskými tajnými službami označen jako možný budoucí loutkový prezident ve službách Moskvy.

Informace pro ukrajinské a české občany v ČR v souvislosti s konfliktem na Ukrajině

V našem příspěvku naleznete přehledné shrnutí konkrétních možností, jak se zapojit do pomoci s ukrajinskými uprchlíky a odkazy na užitečné informace pro příchozí ukrajinské občany.

Čechoslováci na Ukrajině a bolševici - díl I.

Čeští krajané byli druhou nejpočetnější krajanskou komunitou v ruské říši před vypuknutím 1. světové války. Přečtěte si více o jejím fungování a organizaci na počátku 20. století v našem článku.

Ukrajina a projekt "Velká výstavba" [RUS]

Projekt „Velká výstavba“ (ukrajinsky «Велике будівництво») je pro prezidenta Zelenského a jeho tým jedním z klíčových a pro tvorbu image rozhodujících projektů. V této souvislosti bylo v roce 2020 učiněno úřady velice kontroverzní rozhodnutí. 35 miliard hřiven z rozpočtového fondu COVID-19 bylo přesměrováno na výstavbu silnic. Více se dočtete v našem článku.

Rekordní úroda obilí na Ukrajině a přesto cena chleba roste [RUS]

Na Ukrajině dochází k výraznému růstu cen chleba a to nehledě na letošní rekordní úrodu obilí. Proč tomu tak je, se dočtete v našem článku.

Recenze filmu: На миг оглянуться...

Film byl natočen v roce 1984 režisérem Vjačeslavem Kolegajevem a pochází z dílny Oděského filmového studia. Film pozbývá rétoriku velkých socialistických děl předchozího období. Explicitní význam díla je dán jeho nostalgií a snahou vymanit se ze stereotypu života.

Penzijní reforma na Ukrajině [RU]

Od 1. července se na Ukrajině zvýšily důchody. Vláda prohlásila, že si důchodci odteď polepší. Za pozitivními prohlášeními se však ztrácí skutečnost, že průměrný důchod se zvýší celkově o pouhých 54 ukrajinských hřiven (tj. necelá 2 eura).

Koronavirus a průběh očkování na Ukrajině [RU]

Ukrajina začala s přípravami na další očekávanou silnou vlnu covidu-19. Odborníci upozorňují na nezbytnost rychlého přijetí příslušných opatření, jinak by počet nakažených mohl prudce vzrůst ještě před začátkem podzimu. Země navíc trpí nedostatkem vakcín.

Češi v městském prostředí jižní Ukrajiny - díl 2.

Příspěvek navazuje na pojednání o přítomnosti české menšiny v Oděse v 19. století. Kromě sféry vysoké kultury představovalo další oblast, v níž na sebe oděští Češi svého času upozornili, pivovarnictví a školství. Za příklad významného českého pedagoga byl vzat Antonín Mikuláš Číla, propagátor sokolského hnutí a pozdější legionářský velitel. Zvláštního věhlasu taktéž doznala „Česko-slovanská carská továrna“ na dechové hudební nástroje českého podnikatele Josefa Šedivy. Po přerušení organizovaného krajanského života během sovětské éry došlo k jeho obnovení v 90. letech 20. století v již samostatné Ukrajině. Historie české menšiny v Oděse se více méně uzavřela roku 2015, kdy došlo ke kolektivní, českým státem organizované, migraci významné části oděských Čechů do ČR.

Energetika na Ukrajině ve slepé uličce [RU]

Еnergetický sektor na Ukrajině se nachází ve slepé uličce. Jaderné i plynárenské odvětví vykazují špatné ukazatele. Spotřebitelé i výrobci již dlouho čekají na zásadní změny a jmenování nových kádrů do klíčových pozic. Zatím se však nedaří stávající situaci změnit.

Oděská kinostudia a jejich tvorba pro děti a mládež v končící éře SSSR

Krátký exkurs do jednoho z nejstarších filmových studií na světě. Pohled na dětskou filmovou tvorbu sedmdesátých a osmdesátých let.

Češi v městském prostředí jižní Ukrajiny - díl 1.

Většina českých migrantů směřujících v 19. století na území dnešní Ukrajiny se usídlila v zemědělsky příhodných regionech její západní a jižní části. Nemalý počet vystěhovalců však nalezl uplatnění i v rozvíjejících se městských střediscích. Jedním z měst, v němž došlo k etablování českého krajanského života, byla také Oděsa, dnes milionová přístavní metropole nacházející se v jihozápadní části Ukrajiny. Příspěvek tematizuje přítomnost české menšiny ve městě z pozice stručného nástinu spolkového života a dále je připomenutím životního osudu patrně nejvýznamnější postavy českého původu z oblasti kultury, dlouholetého šéfdirigenta orchestru místního městského divadla a hudebního skladatele Josefa Přibíka.

Recenze filmu: Astenický syndrom - díl 2.

Symbolika a komparace filmu Kiry Muratové. Malé ohlédnutí za filmem Astenický syndrom a stručný výklad jeho vizuálního poselství.

Recenze filmu: Astenický syndrom - díl 1.

Bizarní filmový opus první dámy ukrajinského filmu Kiry Muratové. Příběh lidí unavených životem, absurditou, apatií i sebou samými.

Energetická krize na Ukrajině [RU]

Od jara 2020 Ukrajinou otřásá bezprecedentní energetická krize. Hlavní příčinou je prudký pokles spotřeby elektřiny v kontextu všech omezení způsobených koronavirovou pandemií. Situaci zhoršuje obecně obtížná situace v ekonomice země. Současně, došlo na Ukrajině v posledních měsících k neřízenému nárůstu kapacity v oblasti „zelené“ energie.

Ukrajinská migrace v průběhu dějin

Migrace je na Ukrajině významným společenským fenoménem zasahujícím do ekonomiky, mezilidských vztahů, vědy i umění. Článek shrnuje její historii a popisuje čtyři velké migrační vlny v období od 19. století až po současnost. Text z velké části vznikl na základě přednášky Ukrajinská emigrace doktorky Terezy Chlaňové, která působí na Filozofické Fakultě Univerzity Karlovy.

Reforma zdravotnictví na Ukrajině [RU]

Na Ukrajině se řeší reforma zdravotnictví. To, co bylo započato za bývalé ministryně zdravotnictví Ulyany Suprunové, považuje současná vláda za nedomyšlené.

Hazardní business na Ukrajině [RU]

Ukrajina se chystá legalizovat hazardní hry. Administrativa prezidenta Zelenského očekává, že tento krok přinese dalších 9 miliard hřiven do státního rozpočtu. Nicméně, Ukrajinský parlament odmítl v rámci prvního pokusu schválit příslušný návrh zákona následkem silného lobby prodejců státních loterií. Právě oni se jeví být hlavními příjemci benefitů z „šedého“ hazardního průmyslu. Proti je také parlamentní opozice.

Kybernetická bezpečnost na Ukrajině [ENG]

Článek byl vyhotoven na základě získaných zkušeností, provedených analýz a výzkumů neziskovou organizací Team4Ukraine v rámci projektu zaměřeného na vzdělávání Ukrajinců v oblasti kyberbezpečnosti. Tento projek je financován z Višegradského fondu.

Návraty českých krajanů z Ukrajiny

Text vnikl na základě terénního výzkumu autorky ve vesnici Bohemka a zachycuje historii, život a zvyky českých krajanů v této ukrajinské vesnici. Článek zachycuje popis bohémské kultury, která je ovlivněna jak českými tradicemi, tak ukrajinským prostředím. V neposlední řadě jsou v textu popsány význam a role krajanských spolků v cizím prostředí.

Privatizace [RU]

Pozemková reforma je jedním z nejdůležitějších záměrů avizovaných ukrajinským prezidentem Vladimírem Zelenským. I když se jen letmo podíváme, jak důrazně a důsledně prosazuje vláda myšlenku volného prodeje půdy na Ukrajině, je jasné, že se jedná o zásadní téma. A právě toto téma vzbuzuje nejvíce sporů a protestů. Volný obchod půdy by měl být součástí tzv. velké národní privatizace. Kyjev hodlá s první etapou této privatizace začít již na jaře 2020.